ماشین لباسشویی بوش
  1. خانه
  2. آخرین مطالب
  3. تاریخچه ماشین لباسشویی

تاریخچه ماشین لباسشویی


ماشین-لباسشویی
ماشین-لباسشویی
 

تاریخچه ماشین لباسشویی در طول تاریخ را برایتان شرح می دهیم

 نخستین   ماشین لباسشویی

 نخستین ماشین لباسشویی در سال 1797 اختراع شد . که آن تخته شستشو بود، اما در سال ۱۸۷۴ ویلیام بلک استون، بازرگان و تولیدکننده ذرت اهل ایندیانا، برای همسرش یک هدیه تولد ساخت که ماشینی بود که کثیفی ها را از روی لباس ها می شست و پاک می کرد.

 

این دستگاه شامل یک تغار چوبی بود که در آن یک تکه چوب تخت با شش میخ چوبی کوچک بود و یک دسته داشت که آن ها را جلو و عقب می برد.

 سال ۱۹۰۰ میخ های فلزی جایگزین میخ های چوبی شدند. حدود  ۱۹۰۶ موتور الکتریکی برای نخستین بار در این وسیله به کار گرفته شد. و در  ۱۹۰۷ نخستین دستگاه می تگ ساخته شد که دسته چرخنده و زیر آن چرخ لنگر داشت.

در ۱۹۲۲ شرکت می تگ سیستمی عرضه کرد که، به جای کشیدن لباس ها در آب، آن ها را با فشار آب و هم زدن تمیز می کرد.
از میان تمام روش هایی که در آن زمان برای طراحی ماشین لباسشویی پیشنهاد شد تنها دو سیستم امروزه باقی مانده است.

یکی همان روش فشار آب که هنوز هم مهم ترین سیستم است و دیگری سیستم استوانه ای که لباس ها را درون یک استوانه چرخان می شوید.

 

از اوایل دهه ۱۹۳۰ یکی از شاخه های جانبی شرکت هوایی بندیکس شروع به کار روی یکی از مهم ترین پیشرفت های ماشین لباسشویی کرد.

 خدمات مسعود سرویس: تعمیر پکیج بوتان در غرب تهران

وسیله ای که جان دبلیو چامبرلین اختراع کرد در یک زمان لباس ها را می شست، آب می کشید و آب اضافی آن را خارج می کرد.

شرکت ویرل پول

 معرفی نخستین تاریخچه ماشین لباسشویی خودکار در ۱۹۴۷ گام مهم دیگری در این زمینه بود. پ شرکت ویرل پول  نخستین شرکتی بود که موفق به این کار شد.

 در ۱۹۵۳ ماشین لباسشویی به یکی از وسایل ضروری خانه مبدل شد و از آن به بعد همچنان این وسیله در حال تکمیل است و دکمه هایی برای انواع پارچه های خاص و جدید به آن ها اضافه می شود.

سال ۱۸۵۸ میلادی مهمترین زمان در تاریخچه ماشین لباسشویی محسوب می شود. همیلتون اسمیت کسی بود که توانست در این سال، اختراع خود را به نام ماشین لباسشویی به ثبت برساند.

در حدود 20 سال بعد ویلیام بلک استون اولین سری از ماشین لباسشویی های لکه بر را اختراع کرد. بدین ترتیب مردم تا قبل از سال‌های ۱۸۵۰ میلادی به طور سنتی لباس های خود را می شستند.

طریقه شستشوی آنها به این ترتیب بود که از: یک صابون و تخته چوب استفاده می کردند. جنس این صابون از خاکستر و چربی حیوانات مختلف بود که ظاهری شبیه به لیمو داشت.

اما به هر حال زحمت ‌های زیادی متوجه عموم مردم بود. بر همین اساس، این رنج های زیاد ایجاب می‌کردند که هرچه سریع تر اولین ماشین لباسشویی اختراع شود. البته باید بدانید که تخته فلزی برای شستشوی لباس ها تا سال ۱۸۳۳ میلادی اختراع نشده بود.

شروع تاریخچه ماشین لباسشویی از چه دورانی است؟

تاریخچه ماشین لباسشویی به سال ۱۸۰۰ میلادی در بحبوحه انقلاب صنعتی در آمریکا بر می گردد. در آن سال ها به علت حضور مهاجران زیاد و عدم مدیریت انسانی، رشد صنایع به صورت توسعه بود. یعنی تمایل مردم آمریکا برای واردات تجهیزات صنعتی، بیش از تمرکز بر روی افزایش توانایی‌ صنعتی داخلی بود.

در همین سال ها اولین ماشین لباسشویی به طور بدوی اختراع شد. این ایده در قالب یک میله چوبی به همراه یک مخزن فلزی بود. جیمز کینگ و همیلتون اسمیت به ترتیب در سال های ۱۸۵۱ و ۱۸۵۸ میلادی ایده های خوبی برای ماشین لباسشویی ارائه کردند.

اختراع آنها مربوط به اولین واشرهای مدرن در نوع خود بود. اما در تاریخ ماشین لباسشویی نام شرکت Shaker نیز وجود دارد. آنها در ایالت پنسیلوانیا فناوری های پایه ای برای ماشین لباسشویی را بهبود بخشیدند.

پیشنهاد مسعود سرویس: تعمیر پکیج ایران رادیاتور در غرب تهران

اولین ماشین لباسشویی چوبی توسط شرکت Shaker روانه بازار شد. اما این تمام ماجرا در مورد ماشین لباسشویی های دنیا نیست و تاریخ، حقایق دیگری را نیز در بر دارد.

مطابق اسناد تاریخی در دهه اول سال ۱۸۰۰ میلادی در فرانسه وسیله‌ ای به نام هواکش اختراع شد. که کار ماشین لباسشویی را انجام میداد. ظاهر این وسیله مانند یک بشکه توخالی بود که سوراخ های متعدد داشت و بر روی آتش گردانده می ‌شد.

جورج تی سامپسون در سال ۱۸۹۲ میلادی توانست حق اختراع اولین خشک کن دنیا را به نام خود ثبت کند. بر همین اساس تاریخچه ماشین لباسشویی وارد عصر جدیدی شد و اولین لباس خشک کن الکتریکی قبل از جنگ جهانی اول در آمریکا اختراع شد.

برخی از برندهای داخل بازار ایران

الجی – سامسونگ – بوش – ویرل پول- پاکشوما – دوو- کندی – 

 

امتیاز دهی به مطلب
نوشته های مرتبط
فهرست

تماس