یخچال
  1. خانه
  2. آخرین مطالب
  3. تاریخچه یخچال

تاریخچه یخچال


تاریخچه یخچال که یکی از مؤثرترین اختراعات بشر در زندگی انسان های معاصرهست را با هم بررسی کنیم با ما باشید.

تاریخچه یخچال و چگونگی بوجود آمدنش

نگهداری طولانی مدت مواد غذایی

نگهداری مواد غذایی از دیرباز آرزوی بشر بوده است.و به منظور انجام این کار از روش های مختلفی نظیر دفن کردن، خشک کردن، نمک سود کردن  مواد غذایی برای طولانی نگهداری از آن  استفاده کرده است.

تا زمانیکه نخستین یخچال برقی توسط جان کوری ابداع شد.

امروزه این محصول در انواع و اشکال مختلف صنعتی، فریزر، سردخانه و دستگاه های برودتی برای نگهداری مواد غذایی  وجود دارد.

در این مقاله قصد داریم شمارا با تاریخچه ساخت یخچال آشنا کنیم.

چرا که این اختراع، تحول بزرگی در زندگی مردم جهان ایجاد کرد.

روش های نگهداری مواد غذایی در گذشته

قبل از اختراع خنک کننده های مکانیکی مردم برای خنک نگه داشتن و جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی از برف و یخ استفاده می کردند.

تاریخچه یخچال به حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد. در این دوران یخچال ها به طور خانه هایی که پر از برف هستند برای مردم کاربرد داشتند. البته در نقاط مختلف کره زمین این یخچال ها وجود داشتند. مردم در نقاطی معین اقدام به جمع آوری برف کرده و از آنها برای استفاده در گرما، نگهداری می کردند. 

در سال ۱۷۴۰ میلادی دانشمند اسکاتلندی یعنی ویلیام کالن اولین یخچال مصنوعی دنیا را اختراع کرد.

ایده ی اولین یخچال دنیا به این صورت بود که: گرم شدن سریع مایع به گاز می تواند موجب خنکی هم بشود. اگرچه ایده ی کالن نتوانست محبوبیت زیادی به دست آورد؛ اما دانشمندان توانستند از ایده او الگوبرداری کنند. در اوایل دهه ۱۸۰۰ میلادی با شروع مهاجرت ها به شهرها ایده اولیه یخچال امروزی شکل گرفت.

تاریخچه یخچال از کدام کشور آغاز شد؟

در اوایل سال ۱۸۰۰ میلادی تاریخچه یخچال از کشور آمریکا آغاز شد. زیرا در همین سال مهاجرت های زیادی به شهرهای آمریکا صورت گرفت. اما نکته‌ ای که وجود داشت فقط مهاجرت نبود بلکه فاصله ایجاد شده میان تولید کننده و مصرف کننده بود.

اگر مواد غذایی در تایم مقرر به مقصد نمی رسیدند مطمئناً هیچ تولیدی نمیتوانست ارزش اقتصادی داشته باشد. از همین رو در سال ۱۸۰۲ میلادی توماس مور تاجر آمریکایی یک جعبه یخ به طور بدوی برای انتقال لبنیات اختراع کرد. او نام اختراع خود را یخچال قرار داد و  توانست در سال ۱۸۳۳ میلادی این اختراع را به ثبت برساند.

این یخچال را می توانیم اولین یخچال دنیا در نوع تجاری بدانیم. سال ۱۸۳۴ یک مخترع آمریکایی (جاکوب پرکینز) در لندن اولین نمونه یخچال بسته که با گاز کار می کرد را اختراع نمود.

 اگرچه طرح جاکوب پرکینز نتوانست در آزمون تجاری موفق شود اما تاریخ یخچال در آن سال، وارد عصر جدیدی شد. ایده فضای بسته برای طراحی یخچال باعث شد تا اولین جعبه های یخ که به طور ثابت و عایق بندی شده بودند اختراع شوند. این اتفاق در سال ۱۸۴۰ میلادی توسط نجاران رخ داد اما اشکالی که وجود داشت مربوط به تخلیه روزانه آب بود. استفاده عمومی از این یخچال ها به شدت کم شد و مشکلات بهداشتی نیز موجب شدند تا این یخچال ها فراموش شوند.

در سال ۱۸۷۶ یک دانشمند آلمانی به نام کارل فون لینده، تحقیقات خود را در موضوع: فرایند مایع شدن گاز را به ثبت رساند. نتایج تحقیقات او باعث شد اولین یخچال تحت گاز آمونیاک فشرده اختراع شود. از همین رو اختراع این دانشمند را میتوانیم اولین یخچال دنیا در نوع صنعتی بدانیم.

چگونه ایده ها توانستند در تاریخچه یخچال موثر باشند؟

اختراع سال ۱۹۱۳ توانست در تاریخچه یخچال موثر باشد؛ زیرا در این سال، جناب  Fred W. Wolf آمریکایی توانست ایده جدیدی ارائه کند. او یخچال برقی با نام DOMestic را اختراع نمود که دارای طبقه بندی های مکعبی شکل بود. همین ایده باعث شد تا یخچال های او مورد توجه عموم مردم قرار گیرند. در سال ۱۹۱۸ اولین سری از یخچال هایی که با کمپرسور کار می کردند توسط شرکت Frigidaire روانه بازار شدند. شرکت کلویناتور نیز اولین سری از یخچال اتوماتیک را به طور بدوی به بازار معرفی کرد.

قیمت یخچال های اولیه چقدر بود؟

سال ۱۹۲۷ در تاریخ یخچال، سالی بود که شرکت جنرال الکتریک یخچال های عمومی را تولید کرد. در آن سال، حدود یک میلیون یخچال به بازار معرفی شد که البته کمپرسور یخچال ها گرمای زیادی را تولید می کرد. متاسفانه قیمت بالای این یخچال ها اجازه نمی داد تا همه مردم بتوانند از آنها استفاده کنند. قیمت یخچال ها و نمونه های مشابه حدود هزار دلار بود. در حدود سال ۱۹۳۵ هزینه های تولید کاهش یافت و حدود یک میلیون و نیم یخچال به بازار عرضه شد.

در سال ۱۹۲۲ محققان سوئدی نوع جدیدی از یخچال ها اختراع کردند. با تحقیقات آلبرت انیشتین در سال ۱۹۳۰ بالاخره گاز فریون کشف شد و تغییرات بزرگ در تولیدات یخچال های خانگی و صنعتی آغاز شد.

 در پایان به برخی از برند های نام آشنا این صنعت اشاره می کنیم که بخصوص در سالهای اخیر توانسته اند در زمینه یخچالهای خانگی حرفی برای گفتن داشته باشند.

از جملهاین برند ها نظیر 

سامسونگ – ال جی – الجی – ویرلپول – آإگ – وستینگ هاوس – هیتاچی – دوو – آرچلیک – بکو – هیمالیا – آزمایش 

 

یخچال

امتیاز دهی به مطلب
نوشته های مرتبط
فهرست

تماس