تاریخچه ماشین ظرفشویی
  1. خانه
  2. تاریخچه
  3. تاریخچه ظرفشویی

تاریخچه ظرفشویی


 مقدمه تاریخچه ظرفشویی

امروزه ماشین ظرفشویی در انواع متنوع و مختلفی در بازار موجود است: از دستگاه های کوچک برای تمیز کردن لیوان ها و فنجان ها گرفته تا ماشین های ظرفشویی بزرگتری که برای شستن همزمان چندین نوع ظرف مختلف طراحی شده است.

در واقع، آنچه امروز ما در خانه هایمان داریم، نسخه فوق العاده ای از اولین دستگاه ظرفشویی است. در مورد تاریخچه ظرفشویی چه می دانید؟ تاریخچه باشکوه آن از چه تاریخی شروع شد؟ چه زمانی اختراع شد؟ چه کسی آن را اختراع کرد؟ ما در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

تاریخچه ظرفشویی
تاریخچه ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی چه زمانی اختراع شد؟

تاریخچه ظرفشویی به قرن نوزدهم و دقیقا سال 1850، زمانی که جوئل هاتون آن را اختراع کرد، بر می گردد. دستگاه ظرفشویی هاتون، یک ماشین دستی شامل یک جعبه و چرخی چوبی بود.

با چرخیدن دسته دستگاه، آب از میان کانال هایی عبور کرده و بر روی ظروف می پاشید. این دستگاه ابتدایی بود و کارایی چندانی نداشت، اما زمان و کار شستن ظرف ها را کاهش می داد.

در همان سال شخص دیگری به نام الکساندر ال ای (L.A. Alexander) ماشین ظرفشویی دیگری اختراع کرد. این ماشین نیز به صورت دستی کار می کرد. اما نسبت به دستگاه هاتون، کارآمدتر بود. در این دستگاه آب به صورت دایره ای بر روی ظروف پاشیده می شد.

اما در سالهای بعد یعنی در سال 1886، اولین ماشین ظرفشویی برقی توسط ژوزفین کوچران (Josephine Cochrane) اختراع شد. کوچران فردی از طبقه اجتماعی ثروتمند بود که از شستن ظرفها با دست متنفر بود.

بنابراین از یک مکانیک کمک گرفت تا ماشینی بسازد که ظرف هایش را برایش بشوید. دستگاهی که اختراع شد، بسیار موفق بود و اولین بار در نمایشگاه بین المللی شیکاگو در سال 1893 به نمایش گذاشته شد.

پس از آن کوچران خیلی سریع اقدام به فروش دستگاهش به سایر ثروتمندان نمود.

ماشین ظرفشویی کوچران نسبتا بزرگ بود و می توانست 100 ظرف را به صورت همزمان بشوید. گران بود، اما به سرعت در رستوران ها و هتل ها محبوب شد.

ژوزفین کاکرین اولین مخترع ماشین ظرفشویی برقی

تکامل ماشین ظرفشویی به شیوه مدرن

از زمان اختراع  تاریخچه ماشین ظرفشویی کوچران تا 1920 اتفاق چندانی نیفتاد و توسعه و پیشرفت چندانی در تکنولوژی ماشین های ظرفشویی رخ نداد.

در واقع، اولین نسل از ماشین های ظرفشویی مدرن امروزی در سال 1924 توسط ویلیام هاوارد لیونز (William Howard Livens) اختراع شد. این ماشین که برای مصارف خانگی مناسب تر بود، شامل یک رک و یک اسپری چرخان با سیستم استاندارد امروزی بود.

این دستگاه به یک سیستم لوله کشی داخلی نیاز داشت و همین امر بر روی کاربرد آن تاثیر گذاشته بود و تنها ثروتمندان، توانایی خرید آن را داشتند. به همین علت تا پس از جنگ جهانی دوم استفاده از ماشین ظرفشویی گسترش چندانی نیافت.

اولین ماشین ظرفشویی مدرنی که به تولید انبوه رسید، در سال 1929 و توسط شرکت Miele ساخته شد. پس از آن با توسعه سیستم لوله کشی داخلی در اوایل دهه 1950، اولین نسل از ماشین های ظرفشویی دارای سیستم گرمایشی اختراع شدند.

این سیستم در ماشین ظرفشویی، به صورت یک خشک کن عمل کرده و موجب کارآمدتر شدن دستگاه های مدرن شده بود. اغلب این دستگاه ها ارزان تر و در اندازه های قابل استفاده تر بودند. از جمله مدل های مدرن  مدل D10 الکترولوکس بود که در سال 1959 با نام مستعار جار گرد (Round Jar) در آلمان شرقی بسیار محبوب شد.

بیش از 150 سال است که ماشین های ظرفشویی اختراع شده اند، اما تنها در چند دهه اخیر به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته اند.

تا سال 1975 این دستگاه کالایی لوکس به حساب می آمد و تنها 25 درصد از خانواده های آمریکایی، ماشین ظرفشویی داشتند و تا سال 1995، به سختی این تعداد به 50 درصد افزایش یافت.

اما امروزه تخمین زده می شود چیزی در حدود 60 درصد از خانواده های آمریکایی، ماشین ظرفشویی داشته باشند.

سیر تکامل ماشین ظرفشویی در طول تاریخ

ورود اولین ماشین ظرفشویی در ایران

تاریخچه ظرفشویی در ایران به سال 1399، زمانی که گروه صنعتی پاکشوما، اولین نسل از ماشین های ظرفشویی مدرن را وارد بازار ایران نمود، بر می گردد.

تنها پس از یک سال تلاش مستمر توانست، با سرمایه ای در حدود 6 میلیون و 500 هزار دلار، اولین خط تولید ماشین ظرفشویی را راه اندازی کند.

گروه صنعتی پاکشوما، در عرض یک سال حدود 300 هزار دستگاه ماشین ظرفشویی با ویژگی های زیر را به بازار عرضه نمود:

  • مصرف آب در هر چرخه شستشو در ماشین های ظرفشویی پاکشوما چیزی در حدود 9 لیتر است که در مقایسه با مدل های مشابه بسیار کم است.
  • در مقایسه با مدل های مشابه خارجی، صدای ماشین های ظرفشویی پاکشوما، بسیار کم است.
  • در مدت زمان 30 دقیقه و دمای آب 70 تا 77 درجه سانتی گراد، می توان حدود 168 قطعه ظرف را شست.
  • شما می توانید در ماشین های ظرفشویی پاکشوما با نصف ظرفیت کاری (Half Load) ظرف های تان را بشویید.
  • این دستگاه ها به صفحه نمایش بزرگ لمسی مجهز هستند و برنامه های شستشوی مختلفی دارند.

در تاریخچه ظرفشویی در ایران و تا انتهای سال 1399، حداقل شش مدل مختلف دیگر ماشین ظرفشویی با برندهای پاکشوما، کندی، زیرووات و کرال وارد بازار ایران شدند.

امتیاز دهی به مطلب
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

تماس